Nasza okolica
JEŚLI MIELIBYŚCIE OCHOTĘ WYBRAĆ SIĘ GDZIEŚ DALEJ, POZA TEREN NASZYCH DOMKÓW, PRZYGOTOWALIŚMY DLA WAS ŚCIĄGĘ, CO MOŻECIE ZOBACZYĆ W OKOLICY.
Zaczynamy...
01
RESTAURACJE
Najbliższe
Restauracje
KROKODYL – 7KM
MIELNO 30A, 14-107 MIELNO
OTWARTA W SEZONIE MAJ – WRZESIEŃ
ZAJAZD JAGIEŁEK
KRZYSZTOFA MRONGOWIUSZA 51,
11-015 OLSZTYNEK
RESTAURACJA Z ZIELONYM PIECEM
FLORIANA 1,
11-015 OLSZTYNEK
PIJALNIA ZIÓŁ I MIESZANEK ZIOŁOWYCH
LEŚNA 23,
11-015 OLSZTYNEK
02
Jezioro
Jezioro Mielno
300 metrów
OBOWIĄZUJE STREFA CISZY (TYLKO SILNIKI ELEKTRYCZNE)!
Urozmaicona konfiguracja dna i linii brzegowej sprzyja połowom wędkarskim. Można tu liczyć na ładne leszcze, liny, płocie i węgorze, a także okonie, bolenie i szczupaki. Na jeziorze leżą trzy malownicze wyspy o łącznej powierzchni 3,5 ha, brzegi są zalesione i w wielu miejscach strome. Dobre łowiska dużych leszczy, celujących w białych robakach z kukurydzą, odnajdziemy przy wyspie Kormoranów. Na pewno dobrze w Mielnie czują się szczupaki. Mielno należy do tych łowisk, nad które chętnie się powraca zarówno zimą, jak i latem. Ryby zwykle dopisują, wokół cisza i dzika przyroda… Nad wschodnim basenem można podziwiać wiosną rzadko spotykane w Polsce czaple białe, a wieczorami wsłuchiwać się w pohukiwanie sów.
Ceny zezwoleń: 1 dzień – 15 zł; 3 dni – 30 zł; 7 dni – 40 zł i 14 dni – 50 zł. (mogą ulegać zmianie). Kupimy je w siedzibie Gospodarstwa w Szwaderkach i w sklepie wędkarskim w Olsztynku
03
Spływy kajakowe
Spływy
Kajakowe
W okolicy można skorzystać z licznych ofert spływów kajakowych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
– rzeką Marózką/ Kajaki Swaderki
Numer Telefonu: 604643249
– rzeką Marózką/ Kajaki Marózka
Numer Telefonu: 783012710
– Wypożyczalnia kajaków Ryś Olsztyn-Bartąg rzeką Łyną
Numer Telefonu: 664024361
04
Muzeum
MUZEUM BITWY POD GRUNWALDEM
W STĘBARKU - 11KM
MUZEUM ZOSTAŁO UTWORZONE W 1960 R. DLA UCZCZENIA 550 ROCZNICY BITWY POD GRUNWALDEM. SALA WYSTAWOWA I SALA KINOWA MUZEUM UMIEJSCOWIONA ZOSTAŁA NA POLU BITWY, POD AMFITEATREM, BĘDĄCYM CZĘŚCIĄ ZESPOŁU POMNIKOWEGO WZNIESIONEGO, DZIĘKI ŚRODKOM ZEBRANYM W ZBIÓRCE PUBLICZNEJ. WYSTAWA OPOWIADAJĄCA O WIELKIEJ WOJNIE Z ZAKONEM KRZYŻACKIM, HISTORII PLEMION PRUSKICH I ICH PODBOJU, A PRZEDE WSZYSTKIM O PRZEBIEGU SAMEJ SŁYNNEJ BITWY, UZUPEŁNIONA JEST O KOLEKCJĘ ŚREDNIOWIECZNEGO UZBROJENIA, POKAZY MULTIMEDIALNE, FILMY TEMATYCZNIE POWIĄZANE Z BITWĄ POD GRUNWALDEM, WYŚWIETLANE W SALI KINOWEJ ORAZ KOPIE CHORĄGWI GRUNWALDZKICH. CO ROKU W LIPCU NA POLACH GRUNWALDZKICH ORGANIZOWANA JEST INSCENIZACJA HISTORYCZNA UPAMIĘTNIAJĄCA WIELKĄ BITWĘ, W KTÓREJ UCZESTNICZĄ RYCERZE Z POLSKI, NIEMIEC, WŁOCH, FRANCJI, FINLANDII, CZECH, SŁOWACJI, WĘGIER, ROSJI, BIAŁORUSI, UKRAINY I STANÓW ZJEDNOCZONYCH. NAPRAWDĘ WARTO TO ZOBACZYĆ!
05
Muzeum
MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO
W OLSZTYNKU- 12KM
TO CHLUBA MIASTA ORAZ JEDNA Z NAJCIEKAWSZYCH PLACÓWEK KULTURALNYCH CAŁEGO WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO. SKANSEN ZAJMUJE POWIERZCHNIĘ OKOŁO 93 HEKTARÓW. NA JEGO TERENIE ZGROMADZONO MNIEJ WIĘCEJ 80 OBIEKTÓW BUDOWNICTWA LUDOWEGO Z TERENÓW DAWNYCH PRUS WSCHODNICH (Z WARMII, MAZUR, POWIŚLA I MAŁEJ LITWY), Z CZEGO KILKANAŚCIE TO ZACHOWANE KOPIE PRZYWIEZIONE Z KRÓLEWCA.
NA TERENIE SKANSENU PRZEBYWAJĄ RÓWNIEŻ ZWIERZĘTA, W TYM OWCE ORAZ KONIKI POLSKIE, DO KTÓRYCH MOŻNA PODEJŚĆ.
PRZED SKANSENEM PRZYGOTOWANO PŁATNY PARKING DLA GOŚCI.
Na wizytę w skansenie warto zaplanować przynajmniej 2 godziny, choć naszym zdaniem na spokojne zwiedzenie potrzebne nam będą około 3 godziny
06
Pijalnia ziół
PIJALNIA ZIÓŁ I MIESZANEK ZIOŁOWYCH
W OLSZTYNKU - 12KM
MIEJSCE, KTÓRE POWSTAŁO Z MYŚLĄ O PRZYWRACANIU TRADYCJI ZIELARSTWA
Z POWROTEM DO ŚWIADOMOŚCI CZŁOWIEKA. MOŻNA NA MIEJSCU NAPIĆ SIĘ ZIÓŁ JEDNORODNYCH, MIESZANEK ZIOŁOWYCH, SPRÓBOWAĆ DOMOWEGO CHLEBA Z WEGAŃSKIM SMALCEM, LEMONIAD ZIOŁOWYCH, A TAKŻE ZAKUPIĆ PRZETWORY WYPRODUKOWANE PRZEZ MAZURSKIE SŁOIKI W POSTACI: SYROPÓW, KONFITUR I ZIOŁOMIODÓW.
W SEZONIE PIJALNIA ZIÓŁ OTWARTA JEST CODZIENNIE OD 9-17. CZAS SIĘ TAM ZATRZYMAŁ. CAŁOŚĆ NAWIĄZUJE DO DAWNYCH TRADYCJI ZIELARSKICH. MOŻLIWE JEST ZORGANIZOWANIE WARSZTATÓW I POGADANEK ZIELARSKICH, WYKŁADÓW I POKAZÓW NP. DESTYLACJI PŁATKÓW DZIKIEJ RÓŻY. NA MIEJSCU MOŻNA SIĘ ZRELAKSOWAĆ, POSIEDZIEĆ W SPOKOJU, ZJEŚĆ CIASTA, NAPIĆ SIĘ ZIÓŁ I ZAOPATRZYĆ W PRODUKTY.
07
Zamek Krzyżacki
ZAMEK KRZYŻACKI
W OLSZTYNKU - 11KM
ZAMEK KRZYŻACKI POWSTAŁ W POŁOWIE XV WIEKU NA NIEWIELKIM WZNIESIENIU. OD PONAD 160 LAT DZIAŁA W NIM SZKOŁA. ZAMKU NIE MOŻNA ZWIEDZIĆ, ALE MOŻEMY GO OBEJŚĆ I OBEJRZEĆ FRAGMENTY ORYGINALNYCH MURÓW.
08
Muzeum
DOM NARODZIN
KRZYSZTOFA MRONGOWIUSZA - 12KM
JEDEN Z NAJWAŻNIEJSZYCH MIEJSKICH ZABYTKÓW – DATOWANY NA DRUGĄ POŁOWĘ XVI WIEKU DOM, W KTÓRYM 19 LIPCA 1764 ROKU NA ŚWIAT PRZYSZEDŁ KRZYSZTOF CELESTYN MRONGOWIUSZ. JEST TO JEDYNY DOM OCALAŁY Z TRAGICZNEGO POŻARU W 1684 ROKU, KTÓRY STRAWIŁ CAŁE CENTRUM OLSZTYNKA. BUDYNEK PO REMONCIE PRZEZNACZONO NA MUZEUM POŚWIĘCONE MRONGOWIUSZOWI.
09
wieża cisnień
WIEŻA
CIŚNIEŃ - 11KM
ZBLIŻAJĄC SIĘ DO OLSZTYNKA JUŻ Z ODDALI MOŻEMY WYPATRZYĆ WYSOKĄ NA 34 METRY WIEŻĘ GÓRUJĄCĄ NAD KRAJOBRAZEM MIASTA. JEST TO ZBUDOWANA W 1906 ROKU WIEŻA CIŚNIEŃ, KTÓRĄ W 2019 ROKU ODRESTAUROWANO I UDOSTĘPNIONO ODWIEDZAJĄCYM.
WEWNĄTRZ BUDYNKU PRZYGOTOWANO TARAS WIDOKOWY, NA KTÓRY MOŻEMY WJECHAĆ WINDĄ LUB WEJŚĆ PIESZO.
10
Huta szkła
HUTA SZKŁA
ARTYSTYCZNEGO - 12KM
Do mniej znanych atrakcji Olsztynka należą pokazy wyrobu szkła organizowane w Hucie Szkła Artystycznego, które w sezonie letnim odbywają się codziennie. W trakcie wycieczki przewodnik przybliży nam sposoby produkcji wyrobów szklanych oraz opowie o mniej znanych elementach tego rzemiosła.
11
Eko Targ
EKO TARG
W OLSZTYNKU - 11KM
Będąc w okolicy Olsztynka w niedzielny poranek nie przegapcie ekologicznego bazarku organizowanego na lokalnym targowisku (adres: ul. gen. Tadeusza Kościuszki 6d), gdzie wystawiają się regionalni producenci żywności. Na miejscu można zakupić m.in. wyroby rybne z tradycyjnej wędzarni warmińskiej Jarosława Parola (w tym paprykarz, ryby wędzone, pyszne marynaty rybne), miody Matula z Ornety (w tym nietypowe miody z dodatkiem owoców lub kakao) czy sery z mleka koziego.
12
Jagodzianki
SŁYNNE JAGODZIANKI
Z OLSZTYNKA - 11KM
Jednym z produktów, bez którego trudno nam wyobrazić sobie wizytę w Olsztynku, są jagodzianki produkowane przez cukiernię o nazwie… Jagodzianka. Wnętrze oferowanego przez nich przysmaku wypełnione jest jagodami i właśnie tym wyróżnia się na tle innych produktów tego typu sprzedawanych w większych miastach.
13
Muzeum
MULTIMEDIALNE MUZEUM
STALAGU IB I HISTORII OLSZTYNKA
W BUDYNKU RATUSZA OD 2015 ROKU DZIAŁA MULTIMEDIALNE MUZEUM STALAGU IB I HISTORII OLSZTYNKA, W KTÓRYM DOWIEMY SIĘ WIĘCEJ O HISTORII MIASTA ORAZ O TRAGICZNYCH LOSACH JEŃCÓW WOJENNYCH. ELEMENTEM EKSPOZYCJI SĄ OBIEKTY NALEŻĄCE DO WIĘŹNIÓW, KTÓRE ODNALEZIONO NA TERENIE OBOZU.